Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
44 posty 116 komentarzy

Robert Kujawski

Robert Kujawski - 32 lata, z wykształcenia prawnik, działam publicznie, nie lubię prostych odpowiedzi

MON ma 2 zdjęcia "pancernej brzozy"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już po 138 dniach Ministerstwo Obrony Narodowej znalazło 2 (słownie dwa) zdjęcia słynnej już chyba na cały świat „pancernej brzozy”, które wykonali polscy eksperci.

Jak już pisałem na blogu posłanka Jolanta Szczypińska złożyła zapytanie w sprawie udostępnienia zdjęć „pancernej brzozy” wykonanych przez polskich ekspertów, o których wspominał słynny dr Maciej Lasek Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W dniu 31.10.2012r. Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało Posłance Jolancie Szczypińskiej na zapytanie. W piśmie znak 601/1274/Z-36/12/IŚ sekretarz Stanu Czesław Mroczek pisze:

„Odnosząc się do szczegółowych pytań Pani Poseł Jolanty Szczypińskiej uprzejmie informuję, że w przechowywanej w Inspektoracie Ministerstwa Obrony Narodowej do Spraw Bezpieczeństwa Lotów dokumentacji z badania katastrofy znajdują się dwa zdjęcia brzozy, wykonane 11 kwietnia 2010r. przez członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, których kopie przedkładam w załączeniu - w celu udostępnienia Pani Poseł Jolancie Szczypińskiej”
Za zgodą Posłanki Jolanty Szczypińskiej zamieszczam skan odpowiedzi na zapytanie Posłanki oraz skany dwu zdjęć „pancernej brzozy”, które otrzymała.
Zdjęcie nr 1 to w mojej ocenie zdjęcie ze strony 239 (PDF) załącznika nr 4 do Raportu Millera pod nazwą Technika Lotnicza i Jej Eksploatacja (Rys. 4. Brzoza, zderzenie, z którą spowodowało oderwanie części lewego skrzydła) – zauważcie, że w załączniku zdjęcie jest znacznie mniej szczegółowe.
Zdjęcia nr 2 w Raporcie Millera i w załącznikach nie ma - czyżby to przez dziwną niebieską farbę na brzozie i wbitych w brzozę fragmentach?
W załączniku nr 4 do Raportu Millera pod nazwą Technika Lotnicza i Jej Eksploatacja, na stronie 283 (PDF) ( Rys. 7 Brzoza (punkt 4 rys. 1 punkt 5 rys. 2) uszkodzona w wyniku uderzenia lewym skrzydłem samolotu ) znajdziemy natomiast zdjęcie wykonane przez Amelina, którego jak wynika z odpowiedzi na zapytanie nie ma w dokumentacji z badania katastrofy TU-154M .
A teraz fragment wywiadu Macieja Laska dla GW – źródło: //wyborcza.pl/1,75478,12788658,Ekspert_o_katastrofie_smolenskiej___Polecicie__Tak_.html
Kawałki brzozy wbite w skrzydło.

- Tak, elementy drzewa, włókna. A to jeden z dźwigarów złamanych przez drzewo w charakterystyczny sposób.

A to jest ta słynna brzoza, powiększmy zdjęcie. Element pokrycia skrzydła samolotu wiszący w gałęziach. Tutaj, na dole, porozrzucane są inne elementy samolotu. W jakiś sposób musiały tutaj spaść. No dobrze, znowu brzoza...

powbijanymi elementami dźwigara i skrzydła.
- Zastanawiam się, dlaczego nie umieściliśmy takich zdjęć w internecie w dużej rozdzielczości, by każdy mógł na własne oczy się przekonać. Nie wszystkie też znalazły się w raporcie komisji.

No właśnie, dlaczego?
- Bo dla nas zderzenie z brzozą było i jest całkowicie oczywiste, a dowody jednoznaczne. Popatrzmy dalej na zdjęcia. To jest końcówka skrzydła, która została oderwana, leży sto metrów od miejsca zderzenia.
To nie są zdjęcia, które robili Rosjanie?
- Pochodzą z różnych źródeł. Część została wykonana przez kolegów z komisji i zamieszczona w naszym raporcie. Nasi członkowie wykonali szereg jeszcze bardziej szczegółowych zdjęć niż te. Pozostałe są spoza zasobów komisji.

Kiedy zrobiono to zdjęcie?
- 11 albo 12 kwietnia. To inne zdjęcie tej samej końcówki. Tu mamy krawędź natarcia mniej więcej i to jest...

Może Maciej Lasek ma więcej zdjęć w swoim komputerze niż posiada MON? Warto pytać.

PS. Miałem problemy z umieszczeniem zdjęć - zdjęcia można obejrzeć pod linkiem //r.kujawski.salon24.pl/461053,mon-ma-2-zdjecia-pancernej-brzozy

KOMENTARZE

 • @Robert Kujawski
  krople drążące beton
  wytrwale i skutecznie.
  Pozdrawiam.
 • Inscenizacja albo elementy skrzydła wskutek wybuchu w powietrzu spadły na brzoze
  Ta nie miała wyjścia i się złamała, skrzydła nie utrzyma przecież, następnie niczym latawiec skrzydło poszło 100 metrów dalej. Czy skrzydło nie powinno być zaraz przy brzozie?

  Brzoza powinna trafić do Polski do analiz, ale już ją spalili na ogniskach piekąc kiełbaski. Gruba jest to fakt, ale skrzydło by ją ścięło, ścięłoby pół lasu z takimi drzewami.

  Te powbijane elementy sprawiają wrażenie... choinki z ozdobami, mamy kupić taką mistyfikację? Szukałbym na skrzydle raczej śladów jego odstrzelenia...

  http://mm.salon24.pl.s3.amazonaws.com/cb/d9/cbd90998e78449f1dd2b54d242809133,2,0.jpg
 • To jest ważna fotka, dowód na mistyfikacje
  Zabójcza brzoza

  http://mm.salon24.pl.s3.amazonaws.com/62/b2/62b2cde5aac86bcb19def1748935833e,2,0.jpg
 • no ale skąd wzięłoby się tam złamane drzewo z tymi kawałkami?
  Gdyby to była mistyfikacja, musieliby to zrobić wcześniej, a to mało możliwe, by wiedzieli jak się potoczy lot.
  A później za dużo ludzi tam się kręciło.
  Przecież drzewa nie da się ot tak złamać, potrzebna do tego jakaś wielka maszyna.
 • @circ 20:06:19
  maszyna wielka niczym traktor c360 byłaby do tego potrzebna albo i mniejsza. pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej