Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
44 posty 116 komentarzy

Robert Kujawski

Robert Kujawski - 32 lata, z wykształcenia prawnik, działam publicznie, nie lubię prostych odpowiedzi

Czego boi się Donald Tusk?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Minął juz ponad rok od katastrofy smoleńskiej a opinia publiczna nie wie kto podjął decyzję o wyborze załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej jako podstawy do wyjaśniania przyczyn katastrofy TU-154M.

Zastanawiam się czego boi się Donald Tusk i jego przyboczni.

Patrzę na pismo Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów niejakiego Tomasza Arabskiego z dnia 12 maja 2011r. znak DSPA-4811-1255-(2)/11 o nastepującej treści:

Szanowny Panie Marszałku,

Z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów zwracam się z prośbą o przedłużenie terminu udzielenia odpowiedzina zapytanie numer 9563/24/2011 Poseł Jolanty Szczypińskiej w sprawie określenie - kto ostatecznie podjął decyzję o wyborze załącznika nr 13 konwencji chicagowskiej, jako podstawy do wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządoweho samolotu TU-154M, która miała miejsce w dniu 10 kwietnia 2010r..

Z poważaniem

(podpis nieczytelny)

Minister Tomasz Arabski i Donald Tusk grają na czas (piłka nożna wchodzi w krew). Chyba obawiają sie odpowiedzieć na pytania zawarte w tym zapytaniu.

Zapytanie do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wsprawie określenia kto ostatecznie podjął decyzję o wyborze Załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej jako podstawy do wyjaśniania przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154M, która miała miejsce w dniu 10 kwietnia 2010r.     

  SzanownyPan

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze
 
13 marca 2011r. Pan Premier Donald Tusk był gościem redaktor Moniki Olejnik w programie „7 dzień tygodnia” emitowanym w rozgłośni Radio ZET.
 
W czasie rozmowy odpowiadając na pytania redaktor Moniki Olejnik Pan Premier stwierdził, że osobiście podjął decyzję o wyborze Załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej jako podstawy do wyjaśniania przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154M w dniu 10 kwietnia 2010r. Poniżej stenogram rozmowy ze strony //www.radiozet.pl/Programy/7-Dzien-Tygodnia/Donald-Tusk2#content :
„Monika Olejnik: A przygotuje pan białą księgę żebyśmy wiedzieli kto, kiedy i dlaczego zadecydował o Konwencji Chicagowskiej.
 
Donald Tusk: Nie jest potrzebna żadna biała księga, ja zdecydowałem igeneralnie  w polskim rządzie ja decyduję w sytuacjach, które wymagają decyzji, więc i mówiłem to już pięćset dwadzieścia trzy razy, w związku z tym nie widzę powodu, dla którego wokół tego należy wytwarzać aurę tajemniczości, tu nie jest potrzebna żadna, biała księga.
 
Monika Olejnik: To dobrze żeby pan powiedział pięćset dwudziesty czwarty raz tak, to ja zdecydowałem.
 
Donald Tusk: Tak.
 
Monika Olejnik: Tak, to ja Donald Tusk, premier Donald Tusk zdecydowałem i namówiłem do tego moich ministrów żebyśmy poszli tą drogą.
 
Donald Tusk: Nie, nie musiałem nikogo namawiać.
 
Monika Olejnik: A nie myślał pan o tym, żeby poprosić o pomoc NATO na przykład, w tej sprawie?
 
Donald Tusk: Analizowaliśmy w ciągu tych godzin i dni wszystkie możliwości skutecznego postępowania i podjęliśmy decyzję, która była jedyną realistyczną.”
 
            W dniu 23 marca 2011r. do mojego biura poselskiego wpłynęła pismo z dnia 15 marca 2011r. znak BMP-0714-2-9/11/JD, będące odpowiedzią na moje zapytanie w sprawie trybu dokonania wyboru Załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej, jako podstawy do badania przyczyn katastrofy samolotu TU-154M. W piśmie tym na str. nr 2 czytamy:
 
"...Jako, że standardem wynikającym zarówno z obowiązujących przepisów prawa międzynarodowego, jak i ze stosowanej praktyki jest, że stroną uprawniona do zainicjowania procesu badania wypadku lotniczego jest kraj miejsca wypadku, strona rosyjska zdecydowała o przeprowadzeniu badania wymienionego wypadku zgodnie z procedurą opisana w Załączniku 13 do konwencji. Strona polska, po uzyskaniu opinii kierowanych na miejsce zdarzenia polskich specjalistów, którzy potwierdzali zasadność stosowania tej procedury przy badaniu tej katastrofy oraz na podstawi dokonanej analizy zgodziła się na podjęcie współpracy ze strona rosyjską w tym właśnie reżimie prawnym."
 
            W związku z powyższym mając na uwadze słowa Pana Premiera z dnia 13 marca 2011r. zwracam się z uprzejma prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
 
1.        Kiedy (proszę podać datę) Pan Premier zdecydował o wyborze Załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej, jako podstawy do badania przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154M?
2.        Kiedy (proszę podać datę i godzinę) Pan Premier uzyskał opinie „polskich specjalistów” skierowanych na miejsce katastrofy?
3.        Kim są „polscy specjaliści”, którzy wydali opinię, w oparciu o którą Pan Premier zdecydował o wyborze Załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej, jako podstawy do badania przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154M? Proszę podać nazwiska     i funkcję tych specjalistów?
4.        Czy opinia „polskich specjalistów” została sporządzona na piśmie? Jeżeli tak proszę  o kopię tej opinii. Jeżeli opinia była ustna, proszę o informację czy została sporządzona stosowna notatka służbowa i proszę o kopię tej notatki.
5.        Kto dokonał „analizy” na podstawie, której „strona polska” „zgodziła się na podjęcie współpracy ze strona rosyjską w tym właśnie reżimie prawnym” (Załącznika nr 13 Konwencji chicagowskiej). Czy tej analizy dokonywał tylko Pan Premier?
6.        Czy na okoliczność podjęcia przez Pana Premiera decyzji o wyborze załącznika nr 13 Konwencji chicagowskie została sporządzona stosowna notatka służbowa bądź została przez Pana Premiera wydana stosowna decyzja? Jeżeli tak proszę o kopię notatki służbowej bądź kopię decyzji.
7.        Czy sformułowanie „strona polska” w piśmie z dnia 15 marca 2011r. znak BMP-0714-2-9/11/JD oznacza Pana Premiera?
8.        Kto ostatecznie podjął decyzję by Polska nie zwracała się o pomoc do NATO, w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej?
 
 Jolanta Szczypińska
 
                                                                   

Osiem prostych pytań gdy nie ma sie nic na sumieniu. Osiem pytań, na które strach oficjalnie odpowiadać. Pozostała tylko gra na czas.

KOMENTARZE

  • Proste jak drut...
    Gdy mówisz prawdę
    nie musisz niczego pamiętać.

    Zawsze powiesz to samo...

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej